• אשמח לשמור על קשר

  • התחברו לפייסבוק שלי

  • פוסטים אחרונים

איך הולך להראות החג שלכם?

ראש השנה כשאר חגי ישראל יכול להיות סיבה לחגיגה או לדכאון.

יש מי מאיתנו שמחכים לחגים בקוצר רוח, שמחים ומאושרים לבלות בחיק משפחתם המורחבת ומלא ביטנם בכל טוב.

ויש גם את אלו שהחג מעלה בהם חרדות, תסכולים, ואי שקט לנוכח המפגש המשפחתי.  2145520_1151

יש כאלו שחשים סמפטומים פיזיים של ממש עקב המתחים הסמויים מהעין כגון כאבי גב, צוואר, כתפיים, תסמונת תעלה קרפלית, כאבי בטן, מגרנות ועוד…

יש כאלו שעצם המפגש עם המשפחה, המעמד המחייב, הצורך להוכיח את עצמם בתחום הכלכלי או הזוגי, מדיר שינה מעינהם כבר היום.

יש כאלו שהצורך בהעמדת הפנים הרגילה בחיק המשפחה, חוסר התקשורת הפתוחה והכנה גורמת להם לסרסט עד קשיי נשימה.

יש כאלו שעצם החג, התזכורת לזה, שזה זמן של משפחה ויחד, מעורר בהם עצב ודכדוך, אולי כי אין להם משפחה, אין בן/בת זוג, תזכורת רועמת על הוריהם/ילדיהם שאינם וכו'.

תהיה הסיבה אשר תהיה, ויחד עם כל הנאמר לעיל,

החג לא חייב להיות אסון או דיכאון!

אני ממליצה להתכונן רגשית לחג כדי לוודא מניעת נזקים רגשיים העלולים לנבוע מהסיבות לעיל.

בעצם אפשר ממש לתכנן את החג ולברוא מציאות חדשה, בתוך כל התוהו ובוהו הרגשי ואני אנחה אתכם כעת כיצד לעשות זאת. שלב אחרי שלב, בדרך לחג שמח רגוע ושקט :-)

כרגיל לכתוב על זה זה קלי קלות אך לעשות את זה דורש מאמץ, התכווננות ואולי גם עזרה. כי אנו עומדים מול הפחדים שתת המודע שלנו יצר, והוא מתוחכם דיו כדי שלא תשימו לב שמה שאתם מאמינים בו באמונה מלאה הוא לווא דווקא האמת לאמיתה.

לכן אם אתם זקוקים לעזרה ביישום התרגיל אתם מוזמנים לכתוב לי את התרגיל במייל ואני אעזור לכם, באהבה וללא עלות – מתנה לחג ממני. אז ככה:

ההכנות הרגשיות לחג

שלב ראשון

נרשום את כל הפחדים שלנו, כל מה שעלול לשבש את מצב רוחינו, כל מה שעלול להשתבש ולבאס אותנו, כל מה שהשתבש השנים הקודמות וכו'.

לדוגמא: האורחים יאחרו, לא יביאו מתנה, לפגוש את הגרוש ובת זוגתו, הילדים הקטנים ישברו לי אגרטל, ילכלכו את השטיח, לאכול יותר מידי, להעלות קילו אחרי החג, להקשיב כל הערב לביקורת מההורים, לריב עם האח/ות.

שלב שני

נעבור אחד אחד על הפחדים שרשמנו בשלב הראשון ונראה מה אנחנו יכולים לעשות כדי למנוע את ההתבאסות והמתח הצפוי.83057836349769725436

לדוגמא: הילדים ילכלכו לי את השטיח – לגלגל אותו יפה ולהיות בלי שטיח או להתכונן מראש שזה מה שהולך לקרות וזה בסדר ולשים כסף בצד לניקוי יבש.

האורחים יאחרו – להזמין אותם שעה קודם, לבקש מהם לצאת בזמן ולשתף אותם בזה שזמנים חשובים לכם מאוד, להמציא תמריץ מקורי לעמידה בזמנים כמו: כל ילד שיגיע בזמן יקבל הפתעה בסוף הערב.

להקשיב לביקורת – להמנע מראש מלשבת לידם, להחליט מראש לא לפתח את הנושאים "המודלקים", לא להיות תגובתי (לטנגו צריך שניים) ולהעביר נושא בחיוך.

שלב שלישי (לתלמידים מתקדמים :-)

לכל אחד מהסעיפים הנ"ל יש סיבה עמוקה לכך שזה מפריע לכם. וזה נכון שזה הגיוני שמפריע לכם שמאחרים, ועדיין, לאחד האיחור יפריע בגלל תחושת הזילזול שהמעשה מעורר בו ואילו לאחר, האיחור יפריע כי העוף נשרף בינתיים בתנור ויש אי סדר כי הוא תיכנן להוציא את הקינוח לא יאוחר מהשעה עשר…

לעיתים קרובות, המודעות לסיבות לרגשות שלנו משחררת אותן מהכוח שלהן עלינו. ההכרה בלמה אנו מרגישים את מה שאנו מרגישים, מאפשרת הבנה עמוקה והתמודדות עם הדבר האמיתי.

לכן אתם יכולים לשאול את עצמכם, למה זה בעצם מפריע לי? או במילים אחרות, מה באמת מפריע לי?

מה יש בי שמאפשר את הביקורת / את האיחורים / המריבות? או במילים אחרות: איפה אני תורם את תרומתי לדרמה המשפחתית?

עם התשובות לשאלות האלה תוכלו לחזור לשלב הקודם. לדוגמא, אם גיליתם שהסיבה האמיתית לכך שזה מעצבן אתכם כשמאחרים, היא שזה פוגע בכבוד שלכם, זה הדבר שעליכם לעבוד עליו, בעצמכם או במסגרת טיפולית.

שלב רביעי

דמיון מודרך.

שבו לכם בשקט ואחרי כמה נשימות עמוקות, הרפיית הגוף ומילוי עצמי באנרגיה נעימה וקלילה, דמיינו את החג האידאלי שלכם, דמיינו אותו ממש מרגע ההתכוננות ליציאה ועד סגירת הדלת מאחוריכם. שימו לב לתחושות שלכם בעת התרגיל, נשמו עמוק והפנימו את השקט ואת המיינדפולנס תוך כדי תשומת לב לכל הפרטים החשובים לכם בערב החג.

מאחלת לכם שנה של מודעות והתבוננות,
שיביאו אושר ושמחה אמיתיים לכם ולמשפחתכם.

באהבה רבה,
יעל פיינר